شنبه ٣٠ دی ١٣٩٦
لینکستان
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 17591
 بازدید امروز : 64
 کل بازدید : 166172
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0.60
صفحه اصلي > اخبار > سیاسی 
اخبار > واکنش وزارت خارجه ایران به گزارش سالیانه تروریسم آمریکا
 


  چاپ        ارسال به دوست

واکنش وزارت خارجه ایران به گزارش سالیانه تروریسم آمریکا


حسین جابری‌انصاری سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به گزارش سالیانه تروریسم وزارت خارجه آمریکا که در آن ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده، بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد.

*گزارش وزارت خارجه آمریکا واقعیت‌های آشکار را به سخره گرفته

1. در شرایطی که بسیاری از جهانیان و برخی از سیاستمداران آمریکا و غرب، بزرگترین حامیان تروریسم را اگر نه دولت آمریکا؛ لااقل متحدان نزدیک آن کشور می‌دانند، گزارش جدید سالیانه وزارت امور خارجه آمریکا درباره تروریسم، با توجیه دوباره اتهام دروغین حمایت از تروریسم به جمهوری اسلامی ایران، حقیقت و واقعیت‌های آشکار را به تمسخر گرفته و به بهترین سند برای بی اعتباری گزارش‌های وزارت امور خارجه آمریکا تبدیل شده است.

2. مبارزات مشروع و قانونی ملل تحت اشغال جهت نیل به استقلال و آزادی و رهایی از اشغال، از مصادیق تروریسم نیست و بخشی از اتهامات این گزارش علیه ایران که بر این مبنا استوار شده، مردود بوده و منعکس کننده خواست رژیم صهیونیستی بعنوان بزرگترین نماد اشغالگری، تروریسم دولتی، نقض حقوق بشردوستانه و حقوق بشر و اعمال سیاست‌های مبتنی بر کشتار و سرکوب و نفی موجودیت ملت فلسطین می‌باشد.

*آمریکا بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی

3. آمریکا به عنوان بزرگترین حامی تروریسم دولتی، با حمایت بی قید و شرط از رژیم صهیونیستی دهه‌ها محرومیت از حقوق اساسی و زندگی در وحشت دائمی را به مردم غیرنظامی و تحت اشغال فلسطین تحمیل کرده است و اینک با حمایت عملی از رشد افراط گرایی و تروریسم و چشم بستن بر حمایت‌های مالی و سیاسی گسترده عربستان سعودی و دیگر متحدانش از گسترش این پدیده شوم در سراسر جهان، میلیون‌ها نفر از ملت‌های مسلمان از یمن تا لیبی را در رنج، وحشت و بی خانمانی و تجربه زندگی فلاکت بار فرو برده و موجب آن شده است که در پیامد آثار مخرب چنین سیاستی، تعداد قابل توجهی از شهروندان دیگر کشورهای جهان نیز جان خود را در اثر عملیات‌های تروریستی از دست دهند.

4. برخورد دوگانه، ریاکارانه و تبلیغاتی ایالات متحده آمریکا با تروریسم یکی از عوامل اصلی رشد تروریسم در منطقه و جهان بوده است. استفاده ابزاری ایالات متحده از تروریسم و چشم پوشی شرم آور نسبت به جنایاتی که گروه‌های تروریستی علیه مردم غیر نظامی مرتکب می‌شوند موجب ریشه دار شدن تروریسم و دشواری رویارویی با آن در سراسر جهان شده است.

5. بدون دخالت‌های نظامی و حمایت های ویرانگر ایالات متحده از گروه های تروریستی در عراق، افغانستان، سوریه، لیبی و یمن، جامعه بین‌المللی امروز متحمل هزینه‌های سنگین رویارویی با تهدیدات جهانی این گروه های تروریستی نمی بود. در چنین شرائطی ایالات متحده نمی تواند با شانه خالی کردن از بار مسئولیت خود، سایر ملت ها و دولتها را به حمایت از تروریسم متهم کند.

6. سیاست جمهوری اسلامی ایران در نفی تروریسم و افراط گرایی و رویارویی همه جانبه با آن شفاف و آشکار است. ایران خود یکی از بزرگترین قربانیان اقدامات تروریستی بوده و در نتیجه آن هفده هزار نفر از اتباع خود را از دست داده است. اماکن دیپلماتیک و فرهنگی ایران در خارج از کشور و دیپلمات‌های ایران نیز بارها توسط گروه‌های تروریستی وابسته به کشورهای مورد حمایت آمریکا هدف قرار گرفته شده‌اند.

*آمریکا برای اثبات مصداقیت خود در رویارویی با تروریسم به جای صدور گزارش‌های خیالی به مقابله جدی با تروریسم روی آورد

7. آمریکا برای اثبات مصداقیت خود در رویارویی با تروریسم به جای صدور گزارش‌های خیالی از این دست که تنها متضمن خاک پاشیدن به صورت حقیقت و تحریف واقعیت‌های آشکار است باید با پایان دادن به برخورد سیاسی و گزینشی با موضوع تروریسم به مقابله جدی و همه جانبه با مصادیق واقعی حمایت و گسترش تروریسم در منطقه و جهان روی آورد.

8. جمهوری اسلامی ایران در عمل ثابت کرده است که جدی‌ترین و موثرترین نیروی مقابله با تروریسم است و در حالی که متحدان ایالات متحده آمریکا در منطقه با روش‌های مختلف از داعش و دیگر گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند، این جمهوری اسلامی ایران است که در صف مقدم مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه حضور دارد. بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست اصولی خود همچون گذشته بر آمادگی برای همراهی و همکاری با دیگر دولت‌ها و ملت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در مسیر رویارویی واقعی و همه جانبه با تروریسم تاکید می‌کند.

به گزارش فارس، وزارت خارجه آمریکا در گزارش تازه‌ای که روز پنجشنبه منتشر کرد با تکرار ادعاهای اثبات‌نشده ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

در بخشی از این گزارش عنوان شده است که ایران «در سال 2015 هم اصلی‌ترین حامی دولتی تروریسم در جهان باقی مانده و مجموعه‌ای از حمایت‌ها از جمله حمایت‌های مالی، آموزش و تجهیزات را به گروه‌هایی در سرتاسر جهان ارائه می‌کند.»

حمایت از حزب‌الله لبنان، گروه‌های مقاومت فلسطینی و گروه‌های عراقی از جمله مواردی است که در این گزارش از آن‌ها تحت عنوان حمایت از تروریسم یاد شده است. 


٠١:٢٥ - يکشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٥    /    عدد : ٤٩٥٢٥٥    /    تعداد نمایش : ١٠٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

اوقات شرعی
عنوان